+90 224 618 08 00

  • Telefon

    +90 224 618 08 00
  • Email

    bilgi@meditercan.com
PRP Tedavisi

PRP Tedavisi

Kendi Kanınızdan Gelen Güç!

Kişinin kendi kanıyla iyileşmesine imkan veren PRP (Platelet Rich Plasma-Trombositten Zengin Plazma) tedavisi vücudumuzun hastalıkları iyileştirme potansiyelini kullanan yeni bir tedavi yöntemidir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımızda bulunan trombositler bu bölgede toplanarak onarım sürecini başlatır. PRP uygulamasının amacı ise hasarlı dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda trombosit verebilmektedir. (Bu yöntemle elde edilen trombosit yoğunluğu kandakine göre 8-13 kat fazladır.) Böylece hasarlı dokunun hızla onarımı başlar ve iyileşme süreci hızlanır.

Kas-iskelet sistemi yaralanmaları ve hastalıklarının iyileşmesinde kullanılan bu tedaviyle; omuz ağrıları (kas sıkışmaları ve yırtıkları), dizdeki çapraz bağ yaralanmaları, eklem kireçlenmesi, tenisçi dirseği gibi inatçı dirsek ağrıları, topuk dikeni gibi birçok rahatsızlık tedavi edilebilmektedir.

 

PRP Nasıl Elde Edilir?

Hastadan alınan 10 cc kadar kan bu iş için özel olarak hazırlanmış tüplere alınarak çeşitli işlemlerden geçirilerek, iyileştirici faktörlerin daha yoğun olduğu yaklaşık 2-3 cc’lik bir kısmı enjektöre alınır ve sorunun olduğu bölgeye uygulanır.

 

PRP Nasıl Uygulanır?

Diz kireçlenmelerinde diz eklemi içine hastalığın şiddetine göre 15 gün arayla 2 kez uygulanır. Tenisçi dirseği, aşil tendiniti, omuz tendon yırtılmaları gibi durumlarda ise bir ay ara ile enjeksiyon uygulamaları yapılmaktadır.

 

PRP Kimlere Uygulanmamalıdır?

Trombosit sayısı normalin altında ise kanda pıhtılaşma sorunu varsa, eşzamanlı antikoagülan (kan sulandırıcı) tedavi alınıyorsa, aktif enfeksiyon varsa, tümör veya gebelik varsa, PRP tedavisi uygulanmamalıdır.

 

PRP Uygulamasının Yan Etkisi Var mıdır?

PRP yönteminin ciddi yan etkisi yoktur. Yalnızca yapıldığı bölgede geçici bir ağrı ve şişme yapabilir. Bu etki 1-2 gün içinde kendiliğinden geçer bu dönemde doktorunuzun önereceği ağrı kesicileri kısa süre kullanabilirsiniz.